JAK SOBIE POMÓC?
Akceptacja problemu nietrzymania moczu
Nikt nie chce mieć problemu nietrzymania moczu. Jednak jest on bardzo powszechny – co najmniej 303 miliony kobiet na świecie ma z tym problem. Zrozumienie i zaakceptowanie tego problemu, jest pierwszym krokiem do radzenia sobie z nim. Przy odpowiednim planie działania i leczenia nietrzymanie moczu można zdecydowanie zmniejszyć lub całkowicie zniwelować.
Fizjoterapeutka uroginekologiczna – Joanna Mróz – jak leczyć wysiłkowe nietrzymanie moczu u kobiet
ZAPOZNAJ SIĘ Z PONIŻSZYMI SPOSOBAMI NA ELIMINACJĘ PROBLEMU:
Zmiana stylu życia
W nietrzymaniu moczu leczenie polega na zmianach stylu życia, tj. zmniejszeniu (lub odstawieniu) spożycia alkoholu i kofeiny, zmniejszeniu masy ciała w przypadku
nadwagi i otyłości oraz ograniczeniu spożycia płynów w niektórych sytuacjach, ćwiczeniach mięśni
dna miednicy oraz odpowiednim „treningu” pęcherza, który prowadzi do rzadszego występowania
parcia oraz pozwala go kontrolować, tzn. panować nad potrzebą oddania moczu.
Zmiana diety
Diuretyki, takie jak poranna kawa lub kwaśne owoce cytrusowe i pikantne posiłki, mogą podrażniać pęcherz, prowadząc do częstszych wycieków. Możesz być w stanie poprawić kontrolę pęcherza, jeśli zmniejszysz lub wyeliminujesz te moczopędne produkty z diety:
- Napoje alkoholowe i gazowane
- Kawa i herbata z kofeiną
- Pomidory
- Owoce i soki cytrusowe
- Cukier, miód i sztuczne słodziki
- Czekolada
- Ostre jedzenie
Wszystkie dobre rzeczy, prawda? Wyeliminowanie tych produktów z diety może być trudne, ale jeśli pomaga kontrolować funkcjonowanie Twojego pęcherza to jest tego warte.
Profilaktyka zakażeń układu moczowego
Zapalenie pęcherza wywołuje nie tylko ból i duży dyskomfort podczas mikcji. Może także być jedną z przyczyn nietrzymania moczu. W trakcie infekcji pęcherz reaguje nadmiernie na każde, nawet niewielkie ilości zalegającego w nim moczu. Dlatego tak istotne jest dbanie o odpowiednią kondyckę dróg moczowych u kobiet.
Ćwiczenia
Jeśli Twoje mięśnie dna miednicy są osłabione w wyniku uszkodzenia nerwów z powodu porodu, urazu, częstych infekcji układu moczowego lub menopauzy, możesz mieć problemy z pęcherzem. Mogą to być epizody nietrzymania moczu, zbyt częste i pilne pośpiechy do łazienki lub po prostu ogólna utrata kontroli nad pęcherzem. Ćwiczenia mięśni Kegla pomagają zrehabilitować i wzmocnić te mięśnie, dzięki czemu możesz odzyskać kontrolę nad funkcją pęcherza. Zapoznaj się z naszym szczegółowym poradnikiem krok po kroku jak ćwiczyć mięśnie Kegla.
Nietrzymanie moczu lekarz
Wiele z nas zastanawia się czy problem nietrzymania moczu jest właściwym tematem do rozmowy z lekarzem. Owszem! Jest to temat, który powinnaś poruszyć chociażby przy najbliższej wizycie u lekarza rodzinnego. W przypadku bardziej zaawansowanych problemów zaleca się konsultację z lekarzem specjalistą urologie lub uro-ginekologiem.