NIETRZYMANIE MOCZU U KOBIET
Czy masz problem nietrzymania moczu? Jest to zaskakująco powszechna dolegliwość – szacuje się, że co najmniej 303 miliony kobiet na świecie mierzą się z tym problemem. Dlaczego? Organizmy kobiet przechodzą wiele zmian, od ciąży do menopauzy, które mocno obciążają pęcherz i powodują nietrzymanie moczu. Na szczęście istnieje wiele sposobów radzenia sobie z wyciekami pęcherza by móc przywrócić komfort życia.
Fizjoterapeutka uroginekologiczna – Joanna Mróz – O przyczynach nietrzymania moczu u kobiet
Co powoduje nietrzymanie moczu u kobiet?
Organizmy kobiet przechodzą bardzo specyficzne zmiany, które mogą sprawić, że będą podatne na wycieki moczu z pęcherza. Nie ma się czego wstydzić – to coś, czego w pewnym momencie doświadczy większość kobiet. Przyjrzyjmy się najczęstszym przyczynom nietrzymania moczu u kobiet, aby lepiej zrozumieć, co się dzieje. Jeśli którakolwiek z tych przyczyn brzmi znajomo, warto omówić je z lekarzem.
Częste przyczyny nietrzymania moczu
- ciąża
- ilość i rodzaj przebytych porodów
- menopauza i zmiany hormonalne
- infekcje dróg moczowych
- otyłość
- zaparcia
- złe odżywianie
- palenie i choroby płuc
- wcześniejsze problemy zdrowotne z drogami moczowymi lub nerkami
- chirurgia lub uraz miednicy
- zaburzenia nerwowo-mięśniowe
- zaburzenia neurologiczne i udar mózgu
- zaburzenia funkcji poznawczych (np. choroba Alzheimera)
- skutki uboczne leków
- ciężka praca fizyczna
- guzy
- inne zaburzenia ogólnoustrojowe, które ograniczają mobilność i funkcje organizmu
Nietrzymanie moczu w ciąży
Jeśli kiedykolwiek byłaś w ciąży, być może wiesz, że nietrzymanie moczu jest tak powszechne w czasie ciąży, jak apetyt na jedzenie i poranne mdłości. Właściwie jest na to nazwa: wysiłkowe nietrzymanie moczu. Jest to spowodowane zwiększonym naciskiem dziecka na pęcherz. Decydują o tym również zmiany hormonalne oraz ustawienie miednicy w tzw. przodopochyleniu. W tym stanie nawet lekki kaszel lub kichnięcie może sprawić, że pobiegniesz do najbliższej łazienki. Warto jednak powiedziec o tym swojemu lekarzowi lub fizjoterapeucie, który skieruje Cię do odpowiedniego specjalisty.
Nietrzymanie moczu po porodzie
Podczas porodu może dojść do uszkodzenia nerwów i pęcherza, osłabienia mięśni dna miednicy, co może również prowadzić do utraty kontroli nad pęcherzem. Dobrą wiadomością jest to, że możesz wstosować sprawdzone i przebadane sposoby, aby odzyskać odpowiednią kondycję mięśni dna miednicy i poprawić kontrolę pęcherza. Sprawdź nasz szczegółowy przewodnik po ćwiczeniach Kegla, aby dowiedzieć się, jak ćwiczyć mięśnie miednicy lub zakładkę „Jak sobie pomóc? – sposoby leczenia nietrzymania moczu”.
Menopauza a nietrzymanie moczu
Podczas i po menopauzie, gdy poziom estrogenu spada, mięśnie dna miednicy kontrolujące pęcherz słabną. Powoduje to częste wizyty w toalecie. Niższy poziom estrogenu może również przyczynić się do pogorszenia stanu wyściółki dróg moczowych, co wpływa na przepływ moczu. Na szczęście można zwalczyć te efekty za pomocą opisanych tutaj strategii leczenia nietrzymania moczu.
Leczenie nietrzymania moczu u kobiet
Po zidentyfikowaniu rodzaju nietrzymania moczu, którego doświadczasz, możesz ustalić plan leczenia. Oto kilka prostych opcji leczenia nietrzymania moczu, które możesz chcieć omówić ze swoim lekarzem:
- dbanie o prawidłowe funkcjonowanie pęcherza moczowego i dróg moczowych
- ćwiczenie mięśni dna miednicy (tzw. Kegla)
- zmiany stylu życia
- profilaktyka zakażeń układu moczowego
- zmiany sposobu żywienia
- utrzymywanie odpowiedniej masy ciała